Z przyjemnością chciałbym Państwu zaproponować współpracę dotyczącą następujących tematów:
AUDYTY ENERGETYCZNE
- audyty energetyczne lub remontowe, uprawniają do zaciągnięcia kredytu na cele termomodernizacji budynków mieszkalnych jak i użyteczności publicznej zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacjii i remontów (Dz.U. Nr 223, poz.1459) oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termo modernizacyjnego wraz z wypełnieniem wniosków do banku w celu uzyskania kredytu, oraz skorzystania z premii termomodernizacyjnej lub remontowej, Wysokość premii jest różna i zależna od wyników wyliczonych w audycie (najczęściej od 20 do 16 % kosztów inwestycji wraz z kosztami dokumentacji technicznej).
- audyty energetyczne – dla programu „Czyste Powietrze” obsługiwanego przez WFOiGWW – skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Celem tego programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Program skupia się na wymianie starych niskosprawnych pieców i kotłów na paliwo stałe na wysokosprawne oraz termoizolacji budynków jednorodzinnych. Maksymalny koszt dotacji: 53000 zł. Koszty powyżej tej kwoty mogą być dofinansowane w formie niskooprocentowanej pożyczki. Minimalny koszt kwalifikowany: 7000,00 zł.
Warunek podstawowy programu:
- dla budynków istniejących: wymiana starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymogi programu
- dla budynków nowo budowanych: zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu.
- uproszczone audyty energetyczne, uprawniające do zaciągnięcia niskooprocentowanego kredytu (ok. 2%) na inwestycje energooszczędne dotyczące termomodernizacji budynków w BOŚ. Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o ten kredyt są wszyscy realizujący inwestycje dotyczące termomodernizacji budynków mieszkalnych i użytkowych w województwie zachodniopomorskim (w tym osoby fizyczne). Kwota kredytu – do 90% wartości przedsięwzięcia. Jest to alternatywa do ww. audytów z premią termomodernizacyjną lub remontową.
- raporty energetyczne - wstępne audyty energetyczne wykonywane w celu dokonania wstępnej analizy finansowej i rzeczowej termomodernizacji budynków do podjęcia przez inwestora decyzji o wykonaniu termomodernizacji budynku.
- audyty efektywności ekologicznej - dla naboru otwartego o dofinansowanie ze środków MFEOG z programu PL04 NFOŚiGW. Program ten obejmuje zakresem termomodernizację budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, turystyki, sportu. Podmioty mogące ubiegać się o dofinansowanie to: jednostki sektora finansów publicznych i podmioty niepubliczne realizujące zadania publiczne.
- audyty energetyczne dla programu System Zielonych Inwestycji GIS - zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych. Program ten obejmuje termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne. Beneficjentami tego programu są: PAN i instytucje naukowe, państwowe instytucje kultury, samorządowe instytucje kultury, instytucje gospodarki budżetowej, komendy powiatowe i miejskie państwowej straży pożarnej.
- audyty energetyczne wewnętrznego oświetlenia - dla programu GIS j.w. W audycie ujęta jest wymiana oświetlenia na energooszczędne w budynkach użyteczności publicznej objętych tym programem.
ŚWIADECTWA CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ
- świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu. Posiadanie takiego dokumentu jest obecnie obowiązkowe (zgodnie z zapisem w Prawie Budowlanym - Dz.U. nr 161 poz. 1279 Art. 63 ust. 3) dla budynków nowooddanych do użytku, lub w których w wyniku przebudowy lub remontu budynku, uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna (termomodernizacja). Wkrótce ww. świadectwo też będzie obowiązkowe dla budynków lub lokali sprzedawanych lub wynajmowanych oraz użyteczności publicznej od 01.01.2014 roku, zgodnie z proponowaną nowelizacją Prawa Budowlanego.
- charakterystyka energetyczna budynku - projektowana charakterystyka energetyczna wymagana jest do uzyskania pozwolenia na budowę lub rozbudowę i składana jest wraz z projektem budowlanym.
Ponadto firma oferuje:
- wykonanie kosztorysów i projektów ociepleń elewacji budynków podlegających termomodernizacji,
- wykonanie uproszczonej bądź szczegółowej inwentaryzacji budynków w celu poprawnego przeprowadzenia obliczeń zapotrzebowania ciepła pod audyty lub świadectwa,
- wykonanie raportów z weryfikacji rezultatów monitorowania redukcji emisji na realizację termomodernizacji budynków,
- wykonanie opinii energetycznych, obliczeń zapotrzebowania ciepła oraz sprawdzania mocy zamówionych dla budynków,
- wykonanie raportów badań kamerą termowizyjną,
- kontrola kotłów grzewczych.
- sprawowanie nadzoru budowlanego - inspektor nadzoru branży sanitarnej,
- sprawowanie funkcji kierownika budowy branży sanitarnej,
Nadmieniam, że jestem audytorem energetycznym posiadającym licencję KAPE pod nr 110, audytorem efektywności energetycznej oraz osobą uprawnioną do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Moje dane są umieszczone na stronie Ministerstwa Budownictwa www.mtib.gov.pl. Do chwili obecnej wykonałem ponad 500 audytów dotyczących usprawnień termomodernizacyjnych, które spowodowały realne oszczędności energii i zmniejszyły koszty utrzymania budynków. W ten sposób mieszkańcy oprócz walorów estetycznych oraz zysków finansowych zyskali ciepłe i bardziej komfortowe warunki do życia. Wykonałem też do tej pory ponad 70 świadectw charakterystyki energetycznej budynków mieszkalnych i użytkowych.
Mam nadzieję, że nasza współpraca w temacie termomodernizacja budynków przyniesie realne efekty w postaci oszczędności energetycznej a tym samym spowoduje zmniejszenie opłat za ciepło dostarczane do budynków.