STRATY CIEPŁA PRZEZ PRZEGRODY ZEWNĘTRZNE W BUDYNKU A TERMOMODERNIZACJA.
Szacuje się, że budynki mieszkalne zużywają w granicach od 35% do 40% produkowanej energii. Największe straty ciepła powstają w wyniku niewłaściwego izolowania największych elementów konstrukcyjnych budynków - ścian i dachów. Aby przeciwstawić się temu zjawisku lub zminimalizować jego skutki powinniśmy właściwie zaizolować termicznie elementy budynku takie jak: dachy, ściany zewnętrzne, stropy poddaszy czy stropy piwnic. W budynkach gdzie brak jest odpowiedniej izolacji termicznej straty energii cieplnej mogą dochodzić do 30%. Zastosowanie właściwej izolacji termicznej o odpowiedniej grubości i współczynniku przewodzenia ciepła uchroni budynki przed nadmiernymi startami ciepła. Pomocy w doborze odpowiedniej izolacji termicznej przegród udzielają nasi audytorzy.
AUDYTY ENERGETYCZNE
- Audyt energetyczny - jest to opracowanie techniczno-ekonomiczne, realizowane na podstawie: Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008r. (Dz.U. Nr 223, poz. 1459), zawierające konkretne rozwiązania i propozycje, jakie należy podjąć aby zmniejszyć zużycie ciepła zużywane na cele ogrzewania lub podgrzania ciepłej wody w danym budynku. Wskazuje też oszczędności jakie zostaną osiągnięte, jeśli przeprowadzi się proponowane modernizacje polegające na ociepleniu ścian zewnętrznych i stropodachów (bądź stropów poddasza), ociepleniu stropów piwnic, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelne o mniejszym współczynniku przenikania ciepła czy modernizacji instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego. Jednocześnie audyt jest dokumentem uprawniającym do uzyskania tzw. premii termomodernizacyjnej z budżetu państwa. Audyt stanowi też założenia do wykonania projektu budowlanego dotyczącego realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
- Audytor energetyczny - osoba wykonująca audyt energetyczny, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy j.w., t.j. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z dnia 17 marca 2009 r.
- Premia termomodernizacyjna - jest formą pomocy państwa dla inwestora realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Przyznaje ją Bank Gospodarstwa Krajowego w wysokości max. 20% kwoty kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia lecz nie może ona wynosić więcej niż 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii. Premia termomodernizacyjna stanowi spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora w jednym z banków mających podpisaną umowę z BGK, są to m.in:
- Bank BPH S.A
- Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
- Bank DnB NORD Polska S.A.
- Bank Millennium S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank Pocztowy S.A.
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- Bank Zachodni WBK S.A.
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
- ING Bank Śląski S.A.
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- Kredyt Bank S.A.
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
- Nordea Bank Polska S.A.
- PKO BP
- PKO S.A.
Kredyt można uzyskać na 100% kosztów inwestycji. Aby móc otrzymać kredyt oraz skorzystać z premii termomodernizacyjnej należy przedłożyć w banku audyt energetyczny, który wykona dla Państwa firma INPACO R.K.
Koszt wykonania audytu uzależniony jest od stopnia skomplikowania prac (ilości rozpatrywanych usprawnień termomodernizacyjnych, skomplikowanego kształtu budynku, modernizacji kotłowni wbudowanej), wielkości budynku (kubatury). Orientacyjny koszt wykonania audytów energetycznych podany jest na stronie ZAE: http://zae.org.pl - Jakie są warunki ubiegania się o premię termomodernizacyjną?
Kredyt jest udzielany wyłącznie na inwestycje zalecone do realizacji w audycie energetycznym. W związku z tym podstawowym warunkiem ubiegania się o premię jest przedstawienie audytu energetycznego. Audyt taki powinien być dołączony do wniosku o przyznanie premii składanego wraz z wnioskiem kredytowym w banku kredytującym. Warunkiem merytorycznym ubiegania się o premię termomodernizacyjną jest opłacalność przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wynikająca z audytu energetycznego.
Inwestorowi przysługuje premia termomodernizacyjna wykazana w audycie (wysokość określona jest w sposób opisany wyżej) jeżeli:
- nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania:
- w budynkach, w których modernizuje się wyłącznie system grzewczy – co najmniej o 10 %
- w budynkach, w których po 1984 r. przeprowadzono modernizację systemu grzewczego – co najmniej o 15 %,
- w pozostałych budynkach – co najmniej o 25 % , lub
- zmniejszenie rocznych strat energii – co najmniej o 25 %, lub
- zmniejszenie rocznych kosztów pozyskania ciepła – co najmniej o 20 %, lub
- zamiana źródła energii na źródło odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
- O premię termomoderniacyjną mogą ubiegać się właściciele lub zarządcy:
- budynków mieszkalnych,
- budynków zbiorowego zamieszkania,
- budynków użyteczności publicznej stanowiących własność samorządu terytorialnego i wykorzystywanych przez nie do wykonywania zadań publicznych,
- lokalnej sieci ciepłowniczej,
- lokalnego źródła ciepła.
Premia nie przysługuje jednostkom budżetowym i zakładom budżetowym.
Z premii mogą korzystać wszyscy inwestorzy, bez względu na status prawny, a więc np.: osoby prawne (np. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych.
Warunkiem uzyskania premii termomodernizacyjnej jest również pozytywna weryfikacja audytu energetycznego. Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez bank kredytujący przekazuje audyt do instytucji weryfikującej.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekaże premię termomodernizacyjną bankowi kredytującemu, jeśli przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zrealizowane zgodnie z audytem energetycznym (wymagane jest oświadczenie o zgodności projektu budowlanego z pozytywnie zweryfikowanym audytem oraz oświadczenie dotyczące zgodności realizowanego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z projektem budowlanym).
AUDYTY REMONTOWE
- Audyt remontowy jest nowym dokumentem, w którym przedsięwzięcia remontowe wspierane premią remontową w trybie ww. ustawy muszą zawierać pewien zakres robót termomodernizacyjnych. Przedsięwzięcie remontowe jest to przedsięwzięcie związane z termomodernizacją elementów budynku takich jak np.: remont balkonów, wymiana okien, przebudowa w wyniku której nastąpi ulepszenie budynku. W audycie remontowym podobnie jak w audycie energetycznym konieczne jest wskazanie oszczędności energetycznych. Nie występuje w nim jednak obliczenie wartości finansowej planowanych oszczędności.
Audyt remontowy zg. z ustawą dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych wielorodzinnych oddanych do użytkowania przed dniem 14 sierpnia 1960 r.
- Premia remontowa przyznawana jest inwestorowi będącemu osoba fizyczną, wspólnotą mieszkaniową z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnią mieszkaniową lub towarzystwem budownictwa społecznego.
W audycie tym należy wykazać:
- aby wskaźnik kosztu przedsięwzięcia remontowego (stosunek kosztu remontu przypadający na 1 m2 powierzchni użytkowej do ceny 1 m2 ustalanej przez Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie, do celów obliczania premii gwarancyjnej, za kwartał, w którym został złożony wniosek o premię) mieścił się w granicach od 0,05 do 0,70,
- w wyniku realizacji remontu nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dla ogrzewania i przygotowania ciepłej wody o co najmniej 10% z zastrzeżeniem – jeżeli wskaźnik kosztu przedsięwzięcia remontowego przekracza 0,3, warunkiem uzyskania premii jest zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię co najmniej o 25%.
W przypadku budynków, w których znajdują się nie tylko lokale mieszkalne, należy przeliczyć wysokość premii na podstawie procentowego udziału powierzchni lokali mieszkalnych.
Budynek przed termomdernizacją |
Budynek po termomdernizacji
|
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
- Premia termomodernizacyjna lub remontowa (Bank BGK),
- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (fundusze unijne)
- Dotacje i pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (środki krajowe)
- Dotacje i pożyczki Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fundusze wojewódzkie)
Firma INPACO R.K. wykonała już obecnie ponad 500 audytów energetycznych lub remontowych. Uzyskała jednoczenie pozytywne referencje od firm, dla których wykonała opracowania.
Współpracujemy z wieloma firmami zajmującymi się termomodernizacją budynków oraz pośrednictwem w handlu nieruchomościami, co pozwala nam oferować swoje usługi kompleksowo, łącznie z wykonaniem projektów termomodernizacyjnych i innych dokumentów potrzebnych do wykonania inwestycji termomodernizacujnych.
Gwarantujemy profesjonalną obsługę i rzetelne wykonanie audytów.