CO TO JEST ŚWIADECTWO CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ NIERUCHOMOŚCI?
- Świadectwo charakterystyki energetycznej (inaczej certyfikat energetyczny) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia. Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową wynika z prawa europejskiego. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budownictwie. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię.
Certyfikaty energetyczne zawierają dane na temat zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną i energię końcową. Energia pierwotna to energia potrzebna na ogrzewanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ewentualną wentylację mechaniczną, chłodzenie oraz na pracę napędów. Wartość energii pierwotnej pokazuje faktyczne zużycie potrzebnych surowców (węgla, gazu, drewna itp.), aby zaspokoić te potrzeby. Energia końcowa czyli ta, którą się kupuje to ilość energii potrzebnej każdego roku do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni. Na podstawie rocznego zapotrzebowania na energię końcową, oszacujemy koszt ogrzewania domu.
- Świadectwo energetyczne jest dokumentem przygotowywanym przez specjalistę, niezależnego eksperta, ważnym 10 lat. Świadectwa energetycznego dla konkretnego budynku nie może przygotowywać jego projektant, kierownik budowy czy zarządzający tym budynkiem, a także jego właściciel.
Polska na podstawie Dyrektywy 2002/91/EC wprowadziła certyfikaty energetyczne dla nieruchomości. Wg. Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków od 1 stycznia 2009 certyfikat jest obowiązkowy dla wszystkich nowopowstałych nieruchomości, dla budynków po znacznym remoncie lub przebudowie (koszt remontu lub przebudowy jest większy niż 25% wartości budynku przed przeprowadzeniem tych prac) oraz zalecany dla budynków (lokali) istniejących, wprowadzanych do obrotu na rynku wtórnym (sprzedawanych lub wynajmowanych).
Dnia 8 września 2014 r. ogłoszono Ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Ustawa stanowi transpozycję części postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do krajowego porządku prawnego. Podstawowe przepisy ustawy wejdą w życie po 6 miesiącach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
- Co zawiera świadectwo energetyczne?
- Wskaźnik EP - określa ilość zużywanej energii w budynku/lokalu i stanowi informację o jego jakości energetycznej;
- Wskaźnik EK - określa zapotrzebowanie na energię końcową, która powinna być dostarczona do budynku;
- informacje, jakie dodatkowe modernizacje budowlane są wskazane, by poprawić jakość energetyczną obiektu budowlanego
- Kiedy należy zainteresować się świadectwem?
Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane inwestor jest obowiązany dołączyć certyfikat energetyczny do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Zgodnie z art. 5 ust. 4 i 5 ustawy „w przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiących samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku”, przy czym w przypadku budynków ze wspólną instalacją ogrzewczą świadectwo charakterystyki energetycznej, sporządza się dla budynku.
W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega zbyciu (sprzedaży) lub wynajmowi to zgodnie z art. 63a ust. 1 i 2 odpowiednio nabywcy lub najemcy powinno być udostępnione świadectwo energetyczne.
- Jakie budynki nie wymagają sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?
- podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
- przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata,
- niemieszkalnych służących gospodarce rolnej,
- przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym 50 kWh/m2/rok,
- mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
- wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50m2.
- Jakie są korzyści z wykonywania świadectw energetycznych?
- stanowią nowe źródło oceny jakości i wartości rynkowej budynku lub lokalu,
- stanowią obiektywną ocenę cech energetycznych budynków, ich wyodrębnionych części i lokali mieszkalnych,
- dają pełną świadomość jakości energetycznej budynków i lokali dla właścicieli, nabywców i najemców,
- motywują do projektowania i budowy budynków energooszczędnych,
- są motywacją do termomodernizacji budynków istniejących,
- są rynkowym narzędziem stymulowania oszczędności energii w budynkach i lokalach mieszkalnych.
- Kto może sporządzać świadectwa energetyczne
Zgodnie z art. 5 ust. 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. – o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2009 r. Nr 161, poz. 1279) świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielna całość techniczno-użytkową może sporządzać osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- ukończyła, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, co najmniej:
- studia magisterskie albo
- studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych;
- nie była karana za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe;
- posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Za równorzędne z odbyciem szkolenia oraz złożeniem z wynikiem pozytywnym egzaminu uznaje się ukończenie, nie mniej niż rocznych, studiów podyplomowych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżyniera środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków. Program studiów podyplomowych, powinien uwzględniać problematykę objętą programem szkoleń określonym, w drodze rozporządzenia. Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego zatwierdza po zaopiniowaniu przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej proponowany przez wydziały szkół wyższych program studiów podyplomowych.
Znowelizowana ustawa Prawo budowlane zakłada, że świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali będą mogły wystawiać osoby, które ukończyły studia magisterskie lub inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych i które posiadają uprawnienia budowlane projektowe lub wykonawcze lub złożą z wynikiem pozytywnym egzamin albo ukończą odpowiednie studia podyplomowe.
- Etapy wykonania Świadectwa Charakterystyki Energetycznej
- Kontakt z klientem, uzgodnienie terminu wykonania świadectwa i jego kosztu
- Przeprowadzenie wizji lokalnej na obiekcie i przekazanie przez inwestora dokumentacji projektowej, przeprowadzenie ankiety dotyczącej obiektu z inwestorem, wykonanie zdjęć objektu,
- Analiza przekazanych informacji i przeprowadzenie obliczeń,
- W razie wątpliwości kontakt z inwestorem w celu wyjaśnienia niejasności,
- Przygotowanie świadectwa energetycznego nieruchomości,
- Przekazanie dokumentów inwestorowi i rozliczenie.
|
|