POMIARY TERMOWIZYJNE
Promieniowanie podczerwone odbierane przez kamerę termowizyjną jest emitowane przez wszystkie przedmioty w naszym otoczeniu. Jest ono dla nas niewidzialne, zupełnie tak jak fale radiowe. Kamera termowizyjna odbiera promieniowanie cieplne i zamienia je na obraz widzialny dla ludzkiego oka. Na termogramie każdy kolor przypisany jest dla innej temperatury. Obserwacja takiego zjawiska dostarcza wielu cennych informacji niedostrzegalnych gołym okiem. Dzięki badaniu termowizyjnemu możemy wykryć mostki termiczne w dociepleniu domów.
Ogólne badanie termowizyjne budynków ma na celu ogólną inspekcję najbardziej newralgicznych miejsc w budynku lub mieszkaniu, które narażone są na infiltrację chłodnego powietrza z zewnątrz. Badanie dzieli się na dwie części. Badanie wykonywane wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Wewnątrz budynku lub mieszkania inspekcji poddane zostają wszystkie okna, ściany zewnętrzne, całe poddasze użytkowe , drzwi zewnętrzne oraz garażowe ( na życzenie klienta inne elementy ). Zdjęcia termowizyjne wykonywane z zewnątrz pokazują ogólny stan termoizolacyjności elewacji budynku. W przypadku wykrycia anomalii termicznych wykonane zostają dodatkowe zdjęcia, mające dokładnie ustalić ich miejsce występowania oraz przyczynę . Badanie zawsze zakończone jest sporządzeniem raportu w zależności od woli klienta – w wersji prostej lubszczegółowej ( sporządzonej zgodnie z normą PN-EN 13187 Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni).
- Badanie termowizyjne wykryje następujące wady:
- nieprawidłowo wykonane docieplenie ścian np. przy oknach (wskazanie miejsc, w których gromadzi się wilgoć lub dopiero będzie się gromadzić),
- nieprawidłowo wykonane docieplenie poddasza lub początkowa faza nieszczelności pokrycia dachowego,
- termowizja wskaże także czy szyby w oknach posiadają odpowiednią izolacyjność (podwójne szyby w oknach mają we wnętrzu zamknięty gaz stanowiący izolację termiczną. Gdy szyby ulegają rozszczelnieniu gaz ten ucieka a okna tracą właściwości izolacyjne)
- pęknięcia ścian mogące stanowić zagrożenie, a gołym okiem mogą być niewidoczne
- Budując lub remontując dom:
- sprawdzamy ekipę wykonującą docieplenie i wszystkie niedociągnięcia eliminujemy niewielkim kosztem,
- sprawdzamy poprawność zamontowania okien pod względem szczelności i unikamy niepożądanych nadmuchów (np. pod parapetami)
- sprawdzamy instalację elektryczną wykrywając wadliwe miejsca, w których się ona nagrzewa i naprawiamy je bez potrzeby wymiany całej instalacji.
Ponadto wykrywa miejsce awarii ogrzewania podłogowego lub po prostu wskazuje, w którym miejscu przebiegają rury z ciepłą wodą jeśli zamierzamy np. postawić ściankę działową i niezbędne jest wiercenie w podłodze.
KIEDY WYKONUJE SIĘ TERMOWIZJĘ W BUDYNKACH:
- wykrywania zawilgoceń, błędów w izolacji cieplnej budynków i urządzeń chłodniczych, miejsc ucieczki ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania, lokalizacji miejsc pęknięć sieci grzewczej i wodociągowej,
- wykrywania pęknięć i niejednorodności materiałów,
- wykrywania mostów cieplnych w izolacji pieców elektrycznych, punktów przegrzania z powodu uszkodzeń izolacji pieców komorowych, pieców przelotowych, topielnych, suszarni, kotłów i rurociągów,
- wykrywania zbrojeń w betonie po uprzednim ich indukcyjnym nagrzaniu,
- badania urządzeń grzejnych gospodarstwa domowego.
PRZYKŁADY ZASTOSOWANIA TERMOWIZJI
- Diagnostyka wad konstrukcyjnych budynku
Pomiary przeprowadzane kamerami termowizyjnymi to efektywna metoda wykrywania wad konstrukcyjnych budynków. Ponadto są one doskonałym sposobem na udowodnienie jakości oraz prawidłowego zastosowania reguł budowlanych. Na obrazie termicznym widoczne są wszelkie straty ciepła, wilgoć i nieszczelności w budynkach. Co więcej - wykrywają błędy w izolacji cieplnej, mostki cieplne, badają uszkodzenia budynku i wykrywają wszelkie miejsca ucieczki ciepła.
- Termografia pokryć dachowych
Kamera termowizyjna to idealne narzędzie do badania nieszczelności dachów płaskich, powodowanych przenikaniem wilgoci.
Zawilgocone pokrycie dachu dłużej utrzymuje ciepło uzyskane z promieniowania słonecznego w ciągu dnia, niż suche obszary dachu. W nocy suche pokrycie dachowe stygnie znacznie szybciej niż obszary zawilgocone. Kamery termowizyjne precyzyjnie obrazują te różnice temperatur, pomagając w lokalizacji nieszczelności i wadliwej izolacji.
- Analiza izolacji termicznej budynku i audyty energetyczne
W termografii budynków technologia pomiarów na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem, które pomaga szybko i efektywnie wykrywać straty ciepła w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych. Dzięki wysokiej rozdzielczości termicznej kamery termowizyjne umożliwiają diagnostykę wadliwej izolacji, mostków ciepła oraz uszkodzeń budynku. Są to idealne narzędzia do zapisu i dokumentowania strat ciepła poprzez zewnętrzne drzwi i okna, rolety, wnęki z grzejnikami, wadliwą konstrukcję dachu lub skorupę budynku. Kamery termowizyjne to idealne narzędzia do obszernej diagnozy oraz zastosowań konserwacyjnych, wszędzie tam, gdzie potrzebne jest doradztwo energetyczne.
- Weryfikacja uszkodzeń w instalacjach ogrzewania podłogowego
W przypadku podejrzenia uszkodzenia trudno dostępnych systemów rurowych np. w instalacji ogrzewania podłogowego, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest rozkuwanie ścian, czy podłóg. Kamery termowizyjne umożliwiają szybką i bezinwazyjną lokalizację źródła wycieku, redukując do minimum koszty remontu.
- Efektywny monitoring systemów solarnych
Cykliczne badania termiczne są niezbędnym warunkiem do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania każdego systemu solarnego. Awaria poszczególnych komórek ma negatywny wpływ na działanie całego modułu solarnego. Rozmiar instalacji oraz zmienne natężenie promieniowania słonecznego stanowi dodatkowe wyzwanie w poszukiwaniu anomalii termicznych instalacji. Kamery termowizyjne Testo umożliwiają szybką lokalizację najcieplejszych komórek i równoczesne wykrycie wadliwych podzespołów.
- Lokalizacja miejsc zagrożonych powstaniem wilgoci
Powstawanie mokrych ścian nie zawsze jest powodowane przez uszkodzoną instalację rur z wodą. Mogą być one również skutkiem nieszczelnych i źle wykonanych systemów odprowadzających deszczówkę i ścieki, a także zatkanego drenażu oraz niewystarczającej przepustowości instalacji. Kamery termowizyjne, wykrywają bezpośrednio przyczynę podnoszenia się wód gruntowych i przenikania do budynku opadów atmosferycznych, zanim spowodują one poważne szkody.